dr Jolanta Lipińska 27.02.2024 -
Imię: dr Jolanta Lipińska
Status: Użytkownik
Ostatnia aktualizacja: 26-04-2017 12:12:51
dr Jolanta Lipińska

Jolanta Lipińska studia wyższe ukończyła w 1974 r. uzyskując tytuł magistra matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1983 r. na Wydziale Matematyki i Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską z zakresu geometrii różniczkowej. Opublikowała kilkanaście prac dotyczących pseudogrup przekształceń i uogólnionych półgrup inwersyjnych.

W Politechnice Częstochowskiej pracuje od 1984 r. prowadząc wykłady i ćwiczenia z matematyki na różnych wydziałach i kierunkach, a geometrię różniczkową na kierunku Matematyka.
Swoje zamiłowania sportowe, mające początek jeszcze w okresie studiów (pływanie długodystansowe), kontynuowała najpierw w sekcji narciarstwa biegowego AZS Politechniki Śląskiej, a od 1999 roku startując również w triatlonach. Ideę potrzeby aktywności fizycznej (niezależnie od wieku) propagowała również w swoim środowisku zawodowym będąc inicjatorką i współorganizatorką Pieszo - Rowerowych Rajdów Matematyków organizowanych dla studentów i pracowników Politechniki Częstochowskiej.

Na emeryturę przeszła w 2016 roku.

Publikacje:

Lipińska J.: Uogólniona półgrupa inwersyjna i jej własności, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Matematyka-Fizyka z. 39, 1982, 287-295.

Lipińska J.: Przykłady uogólnionych półgrup inwersyjnych, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Matematyka-Fizyka z. 39, 1982, 297-303.

Lipińska J.: Stosunek uogólnionej półgrupy inwersyjnej do innych systemów algebraicznych z jedną dwuargumentową częściową operacją, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Matematyka-Fizyka z. 39, 1982, 305-310.

Lipińska J.: Algebraizacja pseudogrupy Schoutena-Haantjesa, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Matematyka-Fizyka z. 39, 1982, 311-317.

Lipińska J.: Diffeomorphisms of guasi-algebraic spaces, Demonstratio Math. 19 (1986), 139-150.

Lipińska J.: The category of pseudogroups, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Matematyka-Fizyka z. 68, 1993, 227-230.

Lipińska J.: On some characterization of Ehresmann's pseudogrup, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Matematyka-Fizyka z. 82, 1997, s. 147-150.

Lipińska J.: Pseudogrups in premanifolds, Scientific Research of the Institute of Mathematics and Computer Science 1(1), 2002, 93-95.

Lipińska J.: Groups of transformations as pseudogroups of functions, Scientific Research of the Institute of Mathematics and Computer Science 1(5), 2006, 69-70.

Lipińska J.: Pseudogroups of transformations on antidiscrete topological spaces, Scientific Research of the Institute of Mathematics and Computer Science 2(9), 2010, 131-133.

Lipińska J.: Properties of partial order in generalised inverse semigroups, Scientific Research of the Institute of Mathematics and Computer Science 1(10), 2011, 145-149.

Lipinska J.: Properties of a set of idempotent elements of generalised inverse semigroups, Scientific Research of the Institute of Mathematics and Computer Science 3(11), 2012, 93-97.

Lipińska J. :Generalised inverse semigroups with the smallest element, Journal of Applied Mathematics and Computational Mechanics 12(4), 2013, 77-81.

Lipińska J., Pseudogroups of transformations on discrete topological spaces, Journal of Applied Mathematics and Computational Mechanics 15(2), 2016, 71-75.
Blue Glass Theme by ptown67

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.