prof. dr hab. Tadeusz Trajdos 27.07.2024 -
Imię: prof. dr hab. Tadeusz Trajdos
Status: Użytkownik
Ostatnia aktualizacja: 20-03-2017 10:44:28
prof. dr hab. Tadeusz Trajdos

Tadeusz Trajdos urodził się 16 lutego 1922 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Dyplom inżyniera elektryka uzyskał w Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. Wawelberga w 1942 r. w Warszawie, Dyplom magistra inżyniera mechanika w Akademii Górniczo - Hutniczej w 1946 r., a magistra filozofii w zakresie matematyki w Uniwersytecie Jagiellońskim w 1949 r. Stopień naukowy doktora matematyki otrzymał na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1950 r., stopień docenta (obecnie doktora habilitowanego) w Politechnice Warszawskiej w 1954 r., a tytuł naukowy profesora w 1968 r.

Profesor Tadeusz Trajdos od 1945 r. pracował kolejno w Politechnice Śląskiej, Politechnice Krakowskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechnice Częstochowskiej i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.

Prace naukowe profesora dotyczyły przede wszystkim geometrii różniczkowej teorią równań całkowych. Był też specjalistą w dziedzinie rachunku tensorowego. Wypromował kilkunastu doktorów, kilku jego wychowanków uzyskało stopień naukowy doktora habilitowanego, a kilkunastu na tytuł naukowy profesora. W 1965 r. otrzymał nagrodę główną Towarzystwa Wydawców Książek za najlepszą książkę matematyczno - przyrodniczą pt. "Matematyka dla inżynierów" oraz w 1994 r. - zespołową Nagrodę Główną Atena-94 za najlepszą książkę naukową pt. "Matematyka". Przetłumaczył z języka francuskiego i rosyjskiego kilkanaście książek matematycznych. Ważniejsze funkcje pełnione przez prof. Trajdosa to prodziekan Wydziału Łączności w Politechnice Warszawskiej, kierownik Katedry Geometrii w Politechnice Warszawskiej i dyrektor Instytutu Matematyki w Politechnice Częstochowskiej.

W czasie II wojny światowej działał w szeregach Armii Krajowej, za co został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Zasługi dla ZHP.

Ponadto otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, a za działalność naukową i wychowawczą wielokrotnie został odznaczony przez rektorów i ministrów szkolnictwa wyższego.

Na emeryturę przeszedł w 1992 roku. Zmarł w 2002 roku.
Blue Glass Theme by ptown67

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.